Jak funkcjonują pożyczki pod zastaw

Wyjątkowe sytuacje wymagają zazwyczaj szybkiego działania i niestety, czasem wiążą się również z koniecznością sporych wydatków. Trudno jednak coś zdziałać, jeśli okazuje się, że nasz portfel świeci pustkami, wszystkie oszczędności w dziwny sposób się rozmyły, a do kolejnej wypłaty pozostało jeszcze kilkanaście dni.
Oczywiście, powinniśmy być zawsze przygotowani na podobne sytuacje, ale życie jest nieprzewidywalne, dlatego tak trudno zabezpieczyć się finansowo na tak zwaną czarną godzinę. Z resztą są na pewno wśród nas przeciwnicy takiego chomikowania pieniędzy, a w ich postawie jest sporo racji, ponieważ nigdy nie możemy mieć pewności, czy zdążymy wydać uzbierane pieniądze.
Nie ma zatem potrzeby odkładania ich do skarpety, skoro są rozwiązania dużo prostsze. W razie problemów finansowych, możemy przecież liczyć na pożyczkę w banku, która wydaje się być dobrym rozwiązaniem, ale wyłącznie dla tych osób, które posiadają stałe dochody. Bank musi mieć bowiem pewność, że pożyczone pieniądze zwrócimy w umówionym terminie.
Jeśli jednak sytuacja jest bardzo nagła, możemy także skorzystać z natychmiastowych pożyczek udzielanych wyłącznie na podstawie dowodu osobistego. Oczywiście, jest to kusząca propozycja, ale na dłuższą metę zupełnie nierentowna, bo podobne pożyczki są bardzo wysoko oprocentowane, dlatego możemy na nich więcej stracić niż zyskać.
Wydaje się zatem, że nie ma idealnego rozwiązania. A na pewno nie będzie go łatwiej znaleźć, jeśli będziemy działać w nerwach i pod wpływem emocji. Nie zmienia to jednak faktu, że pożyczając pieniądze, zawsze musimy zwrócić więcej niż wzięliśmy, dlatego rozsądni ludzie starają się żyć z dala od kredytów.
I jest to chyba dobre rozwiązanie, ale nadal nie rozwiązuje problemu finansowego. Pomóc może tutaj natomiast pożyczka pod zastaw, która jest propozycją najbardziej opłacalną dla osób, które znalazły się w finansowych tarapatach, ale posiadają w swoim domu drogocenne rzeczy, które mogą zamienić na pieniądze.
Oczywiście, możemy na własną rękę próbować sprzedać takie rzeczy, ale nie jest to idealne rozwiązanie. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że nie wiemy, po jakim czasie uda się sfinalizować transakcję. A poza tym, istnieje zawsze pewne prawdopodobieństwo, że po kilku dniach zaczniemy żałować swojej decyzji i zrozumiemy, ze sprzedaż drogocennego pierścionka po babci wcale nie była najlepszym posunięciem. Trudno jednak żądać zwrotu towaru, skoro ktoś już za niego zapłacił.
Na szczęście sprzedaż nie jest ostatnią deską ratunku, ponieważ możemy zdecydować się także na podpisanie pożyczki pod zastaw w pobliskim lombardzie. A jeśli mamy jakiekolwiek obawy, powinniśmy je porzucić, ponieważ wszystko odbywa się zgodnie z podpisaną umową.
Do jej sporządzenia potrzebujemy właściwie wyłącznie dowód potwierdzający naszą tożsamość i wartościowy przedmiot, jaki chcemy zastawić, a także dokument potwierdzający, że jesteśmy właścicielami tego dobra materialnego.
W lombardzie każda rzecz zostanie wyceniona i jeśli zgadzamy się na zaproponowaną kwotę, bez obaw możemy podpisać umowę. Wraz z nią otrzymamy ustaloną kwotę pieniędzy i będziemy mogli przeznaczyć ją na dowolny cel.
A co, jeśli po kilku dniach zrozumiemy, że przedmiot miał dla nas większe znaczenie niż nam się wydawało? Otóż, sprawa jeszcze nie jest zamknięta i wszystko możemy odkręcić. Jeśli do końca trwania podpisanej umowy, uda nam się zwrócić równowartość towaru wraz z naliczonymi odsetkami, będziemy mogli zabrać pozostawioną w lombardzie rzecz.
Oczywiście, może się okazać, że czas jaki ustaliliśmy nie jest wystarczający na zdobycie potrzebnych pieniędzy, ale nie mamy się o co martwić, ponieważ najczęściej bez żadnego problemu można odroczyć termin spłaty. Trzeba jednak zgłosić się ponownie w punkcie sprzedaży i wykazać zainteresowanie pozostawionym towarem. W przeciwnym razie stanie się on własnością lombardu i najprawdopodobniej zostanie sprzedany pierwszemu zainteresowanemu klientowi.
Nie ulega wątpliwości, że zaciągamy coraz więcej pożyczek, ale zanim udamy się do banku, upewnijmy się, czy na pewno nie posiadamy żadnej wartościowej rzeczy, która właściwie nie jest nam potrzebna. Decydując się na pożyczkę pod zastaw możemy się jej pozbyć i zamienić na pieniądze, które akurat są nam potrzebne. Przedmiotem takiej umowy mogą być zarówno dobra ruchome jak i nieruchomości, dlatego pole do popisu mamy naprawdę duże.